Культурна спадщина – це фундамент, на якому сьогодні стоїть національна культура, що включає пам’ятки та об’єкти історії, архітектури та містобудування, монументального мистецтва, археології, науки та техніки. Ретельно збережена й належним чином представлена культурна спадщина – невмируще джерело зростання і духовного розвитку українського народу, національної самосвідомості.
22 листопада відбувся семінар «Охорона культурної спадщини в світлі сучасних викликів та реалій», проведений Хмельницьким обласним науково-методичним центром культури і мистецтва спільно з Департаментом інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації для спеціалістів структурних підрозділів у сфері культури територіальних громад, відповідальних за пам’яткоохоронну роботу.
До роботи семінару з вітальним словом долучилась Інна МИХАЙЛОВА – директор Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації.
Майя ОНИЩУК, директор Хмельницького ОНМЦКіМ, заслужена артистка України в ході виступу наголосила про важливість збереження нашої культурної спадщини в умовах війни.
Питання пошкодження об’єктів культурної спадщини внаслідок військових дій та методиці їх обстежень виклала в лекції Валентина ЛУКАШУК – заступник начальника управління Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації.
Змістовною була лекція-презентація Василя ФЕНЦУРА – генерального директора НІАЗ «Кам’янець» на тему «Дослідження та виготовлення облікової документації на об’єкти культурної спадщини за видом «Архітектура та містобудування».
Досвідом у питанні дослідження та виготовлення облікової документації на об’єкти культурної спадщини за видом «Археологія» поділився Павло НЕЧИТАЙЛО – кандидат історичних наук, археолог.
Про виготовлення документації зі встановлення зон охорони пам’яток археології та режимів їх використання розповів директор ТОВ «Геолабс» Валентин ПАНЧУК.
З особливостями модерної архітектури учасників семінару познайомила Інна БЕРЕЗІНА – кандидат архітектури, доцент, член Національної спілки архітекторів України, помічник генерального директора НІАЗ «Кам’янець».
Прикладом ефективної роботи з популяризації культурної спадщини за допомогою волонтерських заходів поділились Анастасія ДОНЕЦЬ – директор Малієвецького обласного історико-краєзнавчого музею та Олег ПОГОРІЛЕЦЬ – директор Державного історико-культурного заповідника «Межибіж».
Також напередодні дня пам’яті жертв Голодомору в Україні Олександр Кохановський – старший науковий співробітник відділу охорони пам’яток ХОНМЦКіМ, провів лекцію на тему «Братські могили жертв Голодомору 1932-1933 рр. на Хмельниччині як візуалізація колективної пам’яті».
Працівникам відділу охорони пам’яток Хмельницького ОНМЦКіМ вдалось змістовно викласти слухачам актуальні питання щодо пам’яткоохоронної роботи, приділивши увагу вимогам сучасного законодавства, зокрема, з лекцією «Законодавство як основа пам’яткоохоронної роботи. Популяризація пам’яток культурної спадщини в громадах» виступила Катерина ГУРСЬКА – старший науковий співробітник відділу охорони пам’яток ХОНМЦКіМ.
Спеціалісти структурних підрозділів у сфері культури територіальних громад, відповідальні за пам’яткоохоронну роботу, суттєво збагатили свої знання з актуальної теми, мали змогу поставити питання і отримати потрібні відповіді під час семінару.