Про нас

Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва

в 2024 році відзначає 85 років своєї успішної діяльності!

Культура в умовах війни надзвичайно важлива, так як є інструментом оборони держави та голосом українського народу, що здатен зачепити найглибші струни душі. Це наш спосіб заявити про себе у світі, розповісти про російсько-українську війну та довести, що Україна сьогодні – форпост цивілізованого світу [1] зі своїми багатими столітніми автентичними традиціями. Потенціал сфери культури і мистецтва у збереженні ментального здоров’я українців надзвичайно потужний завдяки здобуткам та подвигам сучасних Героїв та минулих поколінь.

В 2024 році Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва (ХОНМЦКіМ) відзначає 85 років своєї діяльності.

Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва є організаційно-методичною установою для 987 клубних закладів, у яких працює 1674 працівника. Творчу діяльність здійснюють більше 3622 аматорських колективів (понад 38 тис. учасників), з них 229 носять почесне звання «народний» та 103 «зразковий».

Також Центр здійснює методичне забезпечення 58 мистецьких шкіл області. Загальний контингент учнів мистецьких шкіл складає 14932 учнів. Освітній процес в мистецьких школах Хмельниччини здійснюють 1214 викладача.

На державному обліку та під охороною держави у Хмельницькій області перебуває 2001 пам’ятка культурної спадщини та 1617 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини (за видами: «Архітектура та містобудування», «Історія», «Археологія», «Мистецтво»), занесені до Переліку об’єктів культурної спадщини Хмельницької області.

Пріоритетними напрямками діяльності Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва є:

  • збереження і популяризація традиційної народної художньої культури;
  • розвиток сучасних видів і жанрів художньої народної творчості;
  • збір, обробка і популяризація кращих зразків фольклору;
  • проведення обласних різножанрових оглядів-конкурсів, конкурсів, фестивалів народної творчості, фольклорних свят та інших культурно-дозвіллєвих і мистецьких акцій;
  • моніторинг стану аматорських художніх колективів області;
  • моніторинг нематеріальної культурної спадщини області;
  • організація та проведення семінарів, майстер-класів, творчих лабораторій для фахівців клубних закладів області;
  • забезпечення роботи атестаційної комісії з питань присвоєння та підтвердження звання «народний (зразковий) аматорський художній колектив (студія)»;
  • популяризація творчого доробку художників і майстрів народної творчості області шляхом організації виставок образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва та ін.;
  • сприяння та рекомендації щодо участі кращих творчих колективів у Всеукраїнських та міжнародних конкурсах і фестивалях народної творчості та ін.