«Бакота» означає бажане місто

 «Бакота» означає бажане місто

Сучасна Бакота – це  найцікавіший і дивовижний мікрорегіон Поділля на півдні Хмельницької області. Його мальовничі ландшафти, цілющі джерела і багата історія немов магніт притягують багатьох туристів країни та світу. Цю локацію безліч разів знімали у кліпах, про неї безліч разів писали тревел-блогери. Чарівні пейзажі, загадкові історичні знахідки та унікальний скельний монастир настільки полюбились туристам, що на інтернет-сайтах популярна думка: «Якщо Ви  побували на Поділлі, а не бачили Бакоти, то все одно, що були в Римі, а не бачили Помпеї» [1].

Давньоруське місто Бакота, від якого, власне, й походить назва місцевості, вже понад 40 років знаходиться під водою. З будівництвом Дністровської ГЕС 27 жовтня 1981 року село Бакоту викреслили з реєстру населених пунктів. Разом із ним перестали існувати ще близько 30 сіл [2, 3]. 

З вітчизняних історіографічних джерел відомо, що Бакота вперше згадується в літописі 1240 року. У XIII столітті це велике місто, найважливіший політично-адміністративний центр «Русі Дольної» — Дністровського Пониззя (з XIV століття — Поділля), яке входило до Галицько-Волинського князівства. У XII столітті Бакота займала площу близько 10 гектарів з кількістю населення близько 2,5 тисяч [3].

Перша згадка про скельний чоловічий монастир зафіксована в Київській книзі 1362 року, де той згадується як «давно існуючий». За Іпатіївським літописом, в 1255 році містом заволоділи монголо-татари. У 1258 році татари зруйнували Бакотський замок.

У 1430 році Бакота була центром однойменної волості. У 1431 р. вона стає нейтральною прикордонною територією внаслідок перемир’я між Королівством Польським і Литвою. З часом місто втратило значення адміністративного та господарського центру, а у роки радянської влади перетворилось у село з невеличкою кількістю населення [3].

Після заповнення Дністровського водоймища, яке почалося 24 жовтня 1987 року, історичне місто Бакота було затоплене і, здавалося, відійшло у вічність. Однак, з відродженням дністровської культури – створенням етномузеїв, проведенням різноманітних атракцій в етностилі, розписом глинобитних хат тощо – ми спостерігаємо як Бакота «виходить» з-під води…

Бакота до затоплення (50-і роки)                                                                    Бакота після затоплення (сучасність)

Покрова Пресвятої Богородиці – дерев’яна церква в Бакоті

Печерний цвинтар Бакотського монастиря

Бакотський Свято-Михайлівський скельно-печерний монастир

Використані джерела:

  1. Бакота – місце якого немає на карті (фото). Firtka агенція новин. 05.2014. https://firtka.if.ua/blog/view/bakota-misce-akogo-nemae-na-karti-foto52463
  2. Пустиннікова Ірина. Як помирала Бакота. Влада змушувала селян руйнувати свої хати й вирубувати сади — на Дністрі зводили ГЕС. org.ua. 2023-09-05. https://texty.org.ua/articles/110564/jak-pomyrala-bakota-vlada-zmushuvala-seljan-rujnuvaty-svoyi-khaty-i-rubaty-sady-na-dnistri-zvodyly-hes/
  3. Бакотська затока. uk.wikipedia.org
  4. Меліка Ігор. http://igormelika.com.ua/wp-content/uploads/2013/01/Igor-Melika-Dnister-22-26.08.2012-Bakota-103-501.jpg
Опублікуйте цю новину у соціальних мережах:

Останні записи

Залиште відгук