Духовне відродження нації неможливе без звернення до першоджерел культурного буття, без вивчення та опанування духовних цінностей, які знайшли втілення у традиційній культурі та пройшли випробування часом. На сучасному етапі культурного розвитку суспільства простежується тенденція актуалізації автентичного мистецтва: фольклору, традицій, звичаїв, народних промислів тощо.
Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва продовжив традицію проведення різнопланових форм підвищення кваліфікації. Так, 12 жовтня 2021 року відбулась творча лабораторія для викладачів класів фольклору мистецьких шкіл «Фольклор та його специфіка».
До участі у творчій лабораторії були долучені керівники фольклорних колективів клубних закладів. Всього взяли участь 30 працівників галузі культури Хмельниччини.
Директор Хмельницького ОНМЦКіМ Майя Онищук, відкриваючи творчу лабораторію, привітала учасників та наголосила на важливості вивчення та збирання українського фольклору, розвитку фольклорних колективів області, залученні провідних фахівців до творчих проектів Центру, популяризації колективів та виконавців в Україні та за її межами.
Фаховий дискурс про явище фольклоризму, поняття науки фольклористики презентувала кандидат мистецтвознавства, викладач Хмельницької школи мистецтв Олена Дудар. Олена Олександрівна окреслила основні завдання фольклористики, як науки, що вивчає закономірності й особливості розвитку, характер і природу, сутність і тематику фольклору, його специфіку, спільність з іншими видами мистецтва.
Головний спеціаліст відділу з питань культури, мистецтва та охорони культурної спадщини управління культури Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОДА Світлана Цимбалюк представила учасникам творчої лабораторії міжнародний проект «Folk_ME», учасником якого стала вона та її вихованці.
Тематику практичної частини навчання наповнили викладачі мистецьких шкіл області. Зокрема, викладач Антонінської школи мистецтв Тетяна Підберезна розповіла про особливості відшиву та реставрації автентичного одягу; інноваційні та традиційні практики зі збереження етнокультурної спадщини презентувала викладач Славутської школи мистецтв Тетяна Маліновська. Українська фольклористика вимагає інтенсивного, багатовимірного експедиційного обстеження місцевих фольклорних традицій із застосуванням наукових методів. Викладач Хмельницької школи мистецтв «Райдуга» Ірина Мазурек представила слухачам польові дослідження народно-пісенної творчості Красилівщини та у виконанні зразкового фольклорного ансамблю «Вербиця» прозвучали найкращі їх зразки. Про особливості роботи з фольклорним колективом в мистецькій школі, організацію освітньої роботи з популяризації обрядових пісень, збору фольклорного матеріалу розповіла викладач Хмельницької школи мистецтв «Озерна», керівник фольклорного ансамблю «Златограйчик» Злата Маліновська. Творча лабораторія завершилась яскравим виступом учасників «Златограйчика».
За відгуками учасників, проведення творчої лабораторії стало для них бажаною подією та додає снаги, впевненості та слугує стимулом для подальшого самовдосконалення.
Дякуємо всім, хто долучився до заходу та переконані, що фольклор був і залишається важливим джерелом і чинником живлення багатьох галузей народної культури, неодмінним духовним супутником людини.