Грецька спадщина. Зруйнована, але не знищена

Грецька спадщина. Зруйнована, але не знищена

У Хмельницькому обласному науково-методичному центрі культури і мистецтва відкрилася виставка «Грецька спадщина. Зруйнована, але не знищена», організована центром підтримки переселенців «ЯМаріуполь» за підтримки ХОНМЦКіМ та ГО «Мистецтво ПРО».

 Перед початком заходу присутні вшанували хвилиною мовчання усіх тих, чиє життя забрала російсько-українська війна.

Наразі у Хмельницькому проживає близько 2000 тисяч маріупольців, тож метою центру «ЯМаріуполь» є допомога в адаптації людей у новому місті, а також надання підтримки у різних сферах та напрямках. Центр працює у Хмельницькому понад два роки та організовує різноманітні культурні заходи і виставки, ділиться інформацією про Маріуполь з мешканцями Хмельниччини.

Виставку створено Маріупольським краєзнавчим музеєм та Департаментом культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради у співпраці з Грецьким фондом культури (Одеса). Виставка зібрана з фондів Маріупольського краєзнавчого музею та художнього музею імені Куїнджі.

На відкриття завітали хмельничани, маріупольці, студенти Маріупольського будівельного фахового коледжу, представники ЗМІ, працівники культури, митці. Підтримати наших друзів та колег з Маріуполя завітав ансамбль бандуристів з Хмельницької школи мистецтв «ЗАРІЧЧЯ», які зіграли композицію «Україно, моя Україно» під керівництвом Людмили Янішевської. 

З вітальним словом виступила директорка Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва, депутатка Хмельницької міської ради, заслужена артистка України – Майя Онищук і порадувала живою музикою грецького танцю сіртакі, виконаною на скрипці. За словами Майї Іванівни, цінність даної виставки полягає у здатності боротись з історичними міфами. Якщо, відвідавши її кожен з вас розкаже про побачене хоча б одному другу або члену родини, в Україні стане більше обізнаних людей, котрі не повірять у російські міфи і поширять правдиве знання далі.  Дана експозиція розповідає – хто такі кримські греки, як вони опинились у Маріуполі, як дали йому назву.  

Керівник центру підтримки переселенців «Я Маріуполь» Євген Мазур виступив з щемливою промовою про правдиву історію: «Для українців, зокрема маріупольців, ця виставка дуже важлива, адже вона присвячена експонатам, які втрачено через окупацію і сьогодні можна побачити лише в оцифрованому варіанті. Тут зібрані оцифровані картини, предмети побуту та документи, які розповідають про культуру греків-християн, що у XVIII столітті були примусово переселені на територію Приазов’я з Криму».

На жаль, після 24 лютого 2022 р. у маріупольських музейників не було можливості евакуювати фондові зібрання. Надто швидко місто опинилось у повній блокаді. Як результат, приміщення обох музеїв сильно постраждали від обстрілів та були пограбовані російськими військами.

Ось чому таке велике значення має оцифрована частина фондового зібрання. Фактично, це єдине, що лишилось в розпорядженні України після пограбунку колекції. Не менш вагомо і те, що експонати виставки – задокументований доказ того, що Маріуполь ніколи не був російським містом, чи містом, заснованим Росією, тоді як, саме це намагаються довести світу росіяни. 

Координатор виставки Наталя – фахівець з культурних проєктів центру «ЯМаріуполь», 097-55-36-071.

Триватиме виставка до 21 квітня. Вхід вільний. Ласкаво просимо!

Опублікуйте цю новину у соціальних мережах:

Останні записи

Залиште відгук