Продовжуючи рубрику #кращізкращих, знайомимо вас ближче з сільським будинком культури (СБК) Великоолександрівського Старостинського округу Віньковецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Йдеться про переможця в обласному огляді-конкурсі серед клубних закладів територіальних громад «Кращий клуб і будинок культури в сільській місцевості – 2023» ХОНМЦКіМ, що проводиться один раз на два роки, І місця обласного конкурсу на кращий веб-сайт, інтернет-сторінку, групу та блог ХОНМЦКіМ у номінації «Група у соціальній мережі Facebook сільських клубів та будинків культури» за 2024 рік (https://www.facebook.com/share/g/19Td1GoNbj/), а також дипломанта Міжнародного конкурсу мистецтв та Міжнародного конкурсу талантів в 2022 році.
Великоолександрівський СБК функціонує з 1967 року. Першим, хто очолив культурну діяльність цього закладу, був Петро КОРДОН.
Наразі проведення заходів в СБК забезпечує завідувач Тетяна Миколаївна КОМАХА, під чиїм керівництвом діють гуртки та творчі колективи. Її діяльність спрямована на збереження та примноження культурних традицій села, а також на їх популяризацію серед мешканців та залучення їх до культурного життя громади. Після широкомасштабного вторгнення рф в Україну 2022 року Тетяна Миколаївна сформувала навколо себе групу волонтерів-однодумців «Волонтери незламні» (дівчата з любительського об’єднання «Господиньки» та дівчата з колективу «Веснянка»), котрі вже понад трьох років всіма силами допомагають українським військовим на фронті. Пані Тетяна отримала подяку від Віньковецької селищної ради за активну громадську позицію, Київської міської ради за розвиток волонтерського руху, зміцнення обороноздатності держави, грамоту від Хмельницької обласної ради за сумлінну працю та відродження і примноження традицій культурної спадщини Хмельниччини.
Великоолександрівський СБК був створений для задоволення культурних потреб мешканців села, де жителі мали б змогу розвиватися і збагачуватися духовно, і є осередком клубної творчої роботи. Сільський будинок культури проводить роботу з усіма категоріями населення: дітьми, молоддю і людьми старшого віку.
Культурно-дозвіллєва діяльність клубного закладу спрямована на задоволення культурних запитів населення, популяризацію і розвиток аматорської творчості та народного мистецтва, виховання патріотизму та любові до рідного краю. Основною діяльністю клубного закладу є проведення заходів та волонтерська робота.
На базі сільського будинку культури діють 4 формування з різними напрямами діяльності, що ведуть свою діяльність 9 років:
– вокальний ансамбль “Веснянка” (8 дорослих чоловік);
– любительське об’єднання ДПМ “Майстриня” (9 дорослих чоловік + 1 дитина);
– любительське кулінарне об’єднання “Господиньки” (8 жінок);
– драматичний гурток “Незважені та щасливі” (9 дорослих чоловік).
Попри всі несприятливі обставини у вигляді пандемії та повномасштабного вторгнення країни-агресора, працівники клубу довели, що можна успішно виконувати свої професійні завдання, примножуючи духовність і утверджуючи основи добра, адже життя триває, культура розвивається.
Наразі клуб має концертну залу на 240 місць та сцену, фоє, дві кімнати, які використовуються під волонтерство, кімнату для виставкових робіт, кабінет завідувача, краєзнавчу кімнату, кімнату сучасної вишивки, ретро-кімнату, дитячу бібліотеку, дорослу бібліотеку, кімнату для інвентаря та бенкетну залу.
Клубні працівники культури регулярно беруть участь у виставках, онлайн-зустрічах, конференціях на платформі ZOOM для працівників клубних закладів територіальних громад області, вшановують пам’ятні дати та пам’ять про загиблих односельчан, проводять зустрічі з захисниками, беруть участь в благодійних концертах, проводять ярмарки разом з учнями та вчителями гімназії, кошти з яких передають волонтерам на підтримку ЗСУ. Також клубні працівники проводять екскурсії в світлиці, ретро-кімнаті та кімнаті сучасної вишивки для діток дитячого садочка, школи, ВПО та інших шановних гостей, виготовляють відеоролики до свят, працюють з людьми старшого покоління, збираючи інформацію про обряди та традиції села з метою збагачення історії села Великий Олександрів. На постійній основі беруть участь у заходах Віньковецького центрального будинку культури, майстеркласах та різноманітних конкурсах. Проводять збір рецептури старовинних страв, відеозйомки їх приготування для популяризації гастроспадщини рідного краю.
В сільському будинку культури Великоолександрівського старостинського округу розташувався волонтерський хаб на громадських засадах «Волонтери Незламні», які невтомно із дня в день виготовляють готові продукти харчування для воїнів ЗСУ. Окрім того відправляються воїнам коробки, в які входять солодощі, ліки, засоби гігієни, теплі шкарпетки (влітку тонкі), в’язані шкарпетки, сухі душі, грілки, сушкарі, засоби від комарів, липучки від мишей, окопні свічки, розпалювачі, магазинні паштети. Велику довіру і підтримку людей як фінансову, так і моральну незламні волонтери отримують від Великоолександрівської гімназії, Майдано-Олександрівського ліцею, односельчан. Більшу частку коштів вдається зібрати завдяки лотереям, які проходять в соціальній мережі Facebook на сторінці «Волонтери Незламні». Городньою продукцію забезпечують односельчани та жителі усієї громади. Також кошти надходять від небайдужих людей як зі своєї громади, так і з різних куточків України та навіть від людей з-за кордону. Також періодично надавалися кошти з одноденних заробітків та благодійних концертів ЦБК. Посилки відправляють по усій лінії фронту напряму військовим в Донецьку, Харківську, Запорізьку, Дніпропетровську, Миколаївську, Херсонську, Сумську та Чернігівську області. Дякуючи гуманітарній Новій Пошті, є можливість відправляти посилки до захисників безкоштовно. Волонтери незламні співпрацюють з іншими волонтерами, щоб покращити забезпечення для наших військових, та намагаються залучати більше людей до волонтерської роботи. Створені активні сторінки у мережах Facebook і Tik-tok: Волонтери Незламні, Волонтери Незламні 2, Волонтери Незламні 3, з яких теж надходить допомога у вигляді донатів.
«Волонтери незламні» отримали подяки від Хмельницького полку «Бойове Братерство України», Віньковецької селищної ради, Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, української православної церкви, Хмельницького полку «Бойове Братерство України» за патріотизм і волонтерську діяльність на підтримку ЗСУ та стали учасниками національного конкурсу «Благодійна Україна – 2023: благодійність на захисті України».
Пишаємось і цінуємо! Бажаємо наснаги і натхнення на подальші звершення! Разом до Перемоги!