«ПЕТРИДАВА» ВІДРОДЖУЄ НАРОДНІ ПІСЕННІ ТРАДИЦІЇ
Дорогі друзі, сьогодні знайомимо вас із народним аматорським театром української пісні «Петридава» Кам’янець-Подільського міського будинку культури.
Творчу діяльність колектив розпочав у вересні 2005 року з ініціативи кам’янчан Ольги Чорнобиль, яка працювала начальником управління культури, та Петра Гаврилюка, балетмейстера народного ансамблю танцю «Кам’янчанка» міського Будинку культури. Вони ж і придумали назву колективу, яка походить від назви римського міста Петридава (місто-камінь на воді), що лежало колись на терені Старого міста. А ще «Петридава» – це «квітка на камені». Так назвала Кам’янець-Подільський Леся Українка, вперше побачивши його.
Очолила театр української пісні Лілія Райська. Першими учасниками були викладачі сільськогосподарського університету, вихователі дитячих садочків, працівники Будинку культури, студенти Національного педагогічного університету, домогосподарки та ін. У такому складі «Петридава» почала відроджувати обряди і традиції Поділля, відтворювати місцевий пісенний колорит сценічними засобами, підвищувати моральні якості людей, які залюбки переглядали фрагменти старовинних обрядів, слухали народні пісні та вокально-хореографічні композиції, в основі котрих – власнозібраний етнографічний матеріал.
Своїми спогадами про той період діяльності театру української пісні ділиться старійшина колективу Тетяна Гудз:
– У наc дуже гарний колектив, дружній, товариський. І що цікаво – всі аматори, любителі своєї справи. Колись ми дуже багато їздили на різні фестивалі та конкурси. Часто були за кордоном. Литва, Польща, Болгарія, Сербія та інші країни чули наш спів. А скільки пісень ми співаємо! І всі наші, українські!
«Така гармонія тексту і мелодії, яку виражає українська народна пісня, – планетарна естетична рідкість», – сказав літературознавець Микола Жулинський. Цієї гармонії й дотримується театр української пісні, котрому у 2008 році присвоєно почесне звання «народний аматорський».
З вересня 2011 року колективом керувала Олеся Королюк, а в 2015 році долучився й Олександр Королюк. Учасники театру пісні записували старовинні подільські пісні з уст місцевих мешканок, розучували їх і виконували на різних заходах. Так, наприклад, у репертуарі з’явилася пісня «Ой по той бік Дуная», яку записали від жительки села Ружа Лідії Войтової 1924 року народження на одному з концертів у Чемеровецькому районі.
Загалом репертуар «Петридави» включає в себе цілісні тематичні програми, об’єднані продуманими мізансценами, серед яких – театралізоване дійство «Подільське весілля», програми «Вшановуємо іменинника», «Кам’янецькі залицяння», «Ми козацького роду», новорічно-різдвяні віншування «Зимові візерунки». Невід’ємною частиною є вокально-хореографічні композиції «З Подільських джерел», «Зеленеє жито, зелене», «Погуляємо, родиночко», «Подільська жартівлива», вокально-хореографічна композиція «Зашумить Дніпро» та народні колядки з елементами театралізації «Ой диво, диво», «Пречистая Діва», створені спільно з народним ансамблем танцю «Кам’янчанка». З цим колективом театр української пісні «Петридава» брав участь у Міжнародному фольклорному фестивалі «Фольклорні вечори на річці Західна Морава», що відбувся 11-14 квітня 2019 року у місті Чачак (Сербія). Як розповідає директор Кам’янець-Подільського міського будинку культури Микола Нечай, поїхали вони туди на запрошення президента фольклорного ансамблю «Дукати» Бобо Вранеша.
– У головний фестивальний день, окрім фольклорної групи з Кам’янця-Подільського, інші 16 ансамблів із Сербії, Боснії та Чорногорії взяли участь у гала-концерті, – згадує пан Микола. – А ще ми демонстрували свою культуру, народні звичаї, колоритний одяг та творчий потенціал на Міжнародному фестивалі «Kaleici Old Town Festival» упродовж 10-12 жовтня 2019 року у турецькому місті Анталія, куди з’їхалися представники близько пів сотні міст із різних країн. У перший день фестивалю саме кам’янецькі колективи розпочали концерт і загалом були єдині, хто представляв Україну разом із музичним гуртом «Kazka». Більше того, ці дні в Анталії оголошено Днями української культури.
З 2023 року хормейстром народного театру української пісні була Оксана Турніцька, а сьогодні його очолюють Алла Забаштанська і Руслан Вознюк.
– Наш колектив наразі складається з 14 учасників. Це люди від 19 до 58 років. Але така різниця у віці не заважає нам гуртуватися навколо пісні. Вона нас об’єднує, надихає і підтримує. Особливо під час війни, – розповідає пані Алла і наголошує, що більшість учасників «Петридави» – це випускники Кам’янець-Подільського фахового коледжу культури і мистецтв різних років.
Увесь час, від початку свого існування, «Петридава» знаходиться у творчих пошуках та експериментах. Традиційні популярні народні пісні у її виконанні звучать по-сучасному і з новим креативним посилом. Також з’являються нові, оригінальні. За словами Алли Забаштанської, театр української пісні має свою сторінку у соціальній мережі TikTok (@theatre_of_song), де публікує жартівливі відео з репетицій, повсякденного життя. Та й співпраця з іншими колективами налагоджена, зокрема, із народним ансамблем танцю «Кам’янчанка», ансамблем народної музики «Терен», а також із народним аматорським театром при міському Будинку культури, керівницею якого є Інна Семенків, вона ж і його режисерка-поставновниця та заступниця директора з навчально-виховної роботи Кам’янець-Подільського фахового коледжу культури і мистецтв. Учасники театру української пісні «Петридава» часто долучаються до вистав, які ставить Інна Семенків.
За активну творчу діяльність, високий художній рівень та виконавську майстерність колектив неодноразово нагороджувався грамотами і подяками управління культури і туризму Кам’янець-Подільської міської ради, адміністрації, міського Будинку культури. Також серед його нагород – подяка за участь у міжнародному фольклорному фестивалі в м. Заверче (Польща), диплом за участь у Міжнародному фестивалі національних культур «Острів семи скарбів», подяка за участь у ІІ фестивалі вуличної пісні «Проскурівські смаколики» та ін.
У травні цього року Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва водинадцяте провів обласний огляд-конкурс аматорських вокальних ансамблів клубних закладів «Наш Подільський, пісенний краю». Народний театр української пісні «Петридава» Кам’янець-Подільського міського будинку культури разом із народним театром пісні «Пісенне мереживо» Центру культури і мистецтв «Розмай» Кам’янець-Подільського територіального об’єднання клубних закладів посіли І місце з відзнакою у категорії «народні аматорські вокальні ансамблі». З цим ми їх вітаємо! І радіємо, що нам є ким пишатися!
Дякуємо за високий професійний рівень виконання українських народних пісень, їх збереження та популяризацію!
Бажаємо нових цікавих знахідок та успіхів на великих сценах України й світу!