Навчально-методичним відділом початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів цей процес реалізується в таких напрямках роботи, як організаційно-методичне забезпечення якості початкової мистецької освіти, підвищення якості кадрового складу мистецьких шкіл, вивчення та поширення прогресивного педагогічного досвіду, інноваційних методик викладання тощо.
Діяльність навчально-методичного відділу ґрунтується на визнанні естетичного виховання дітей та юнацтва одним із пріоритетних напрямків розвитку культури України.
Відділ вивчає та координує процес розвитку початкової ланки спеціальної мистецької освіти області, працює над вирішенням перспективних питань навчання дітей першооснов музичного, хореографічного, театрального, образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, всебічно сприяє розвитку обдарованих і талановитих учнів.
Систематично проводяться навчання, консультації та роз’яснення з питань нового змісту та структури початкової мистецької освіти, розробки освітніх програм мистецькими школами області, співпрацює з об’єднаними територіальними громадами з питань розвитку та модернізації мистецьких шкіл.
Однією з форм роботи з мистецькими школами області є організація та проведення різноманітних заходів для учнів та викладачів. Щорічно фахівцями відділу здійснюється розробка положень та організація проведення обласних конкурсів, фестивалів, виставок, у яких беруть участь учні, викладачі та творчі колективи мистецьких шкіл. Систематично проводиться моніторинг, аналізуються та узагальнюються показники їх діяльності.
Зокрема, надзвичайно масовими є конкурси виконавської майстерності, які щороку відбуваються серед учнів музичних та хореографічних спеціальностей. Не меншу популярність мають і виставки робіт образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва учнів та викладачів художніх відділів.
ХОНМЦКіМ підтримує постійний зв’язок з Державним науково-методичним центром змісту культурно-мистецької освіти в місті Києві, методичними центрами інших областей, і тому є для мистецьких шкіл області своєрідною ланкою, «містком» для виходу на загальнодержавний рівень творчо-педагогічної діяльності.
Окрім цього, при Центрі діє Рада директорів мистецьких шкіл області. Цей дорадчий орган дозволяє акумулювати ідеї та скоординувати зусилля керівників навчальних закладів для пошуку шляхів вирішення нагальних проблем початкової мистецької освіти, обміну власним досвідом «виживання» закладу в нелегких умовах сьогодення.
Спеціалісти відділу надають практичну та методичну допомогу адміністраціям та викладачам мистецьких шкіл безпосередньо на місцях. Навчально-методичний відділ систематично здійснює методичне забезпечення якості початкової мистецької освіти, створює умови розвитку педагогічної майстерності, творчої ініціативи педагогічних працівників, удосконалення форм і методів підвищення їх кваліфікації, в тому числі з використанням дистанційних форм навчання, моніторинг якості мистецької освіти; сприяє професійному розвитку педагогічних працівників та творчому самовираженню учнів мистецьких шкіл області.
Відділ нараховує чотири творчі одиниці: завідуючий відділом та методисти за жанрами.
Телефон відділу: +38 (0382) 65-72-46