Нестримно спливають століття… Чим дальша від нас епоха, тим менше ми знаємо про неї, тим важче нам зрозуміти життя й інтереси людей тих часів. Але кожна епоха залишає свідків, що красномовно розповідають нам про неї. Ці свідки — пам’ятки культурної спадщини, які найміцніше протистоять натискам часу та музеї, які виконують функцію історичної памʼяті українського народу. У музейних добірках нагромаджено унікальні творіння матеріальної і духовної культури нації.
Саме памʼяткоохоронна та музейна робота були висвітлені на обласному онлайн семінарі спеціалістів ОТГ відповідальних за памʼяткоохоронну та музейну роботу в Хмельницькій області. До навчання, яке відбулось 20 травня 2021 року та проходило на платформі Zoom, приєднались 46 спеціалістів ОТГ, які відповідають за даний напрямок роботи. На розгляд фахівців була винесена актуальна тема: «Методичні аспекти пямʼяткоохоронної та музейної роботи».
Привітала учасників та побажала плідної роботи начальник управління культури Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації Оксана Натальська. Заступник начальника управління – начальник відділу управління культури Валентина Лукашук надала консультацію щодо правильного заповнення звітності 1-ПКС та розʼяснила, як правильно проводити моніторинг памʼяток культурної спадщини. Про проблеми місцевого управління музейними закладами та стан громадських музеїв Хмельницької області розповів завідувач науково-методичного відділу Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Демидко. Долучилась до спілкування і завідувач відділу наукової та культурно-освітньої діяльності Національного історико-архітектурного заповідника «Камʼянець» Лілія Свінціцька. Лілія Іринеївна розповіла як правильно проводити інвентаризацію обʼєктів архітектури. Активну участь у семінарі взяли працівники відділу охорони памʼяток Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва. Заступник директора з питань охорони культурної спадщини Сергій Шпаковський висвітлив методичні аспекти інвентаризації обʼєктів культурної спадщини Хмельницької області, завідувач відділу охорони памʼяток Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Ольга Юськова дала чіткі інструкції щодо необхідності укладання охоронних договорів. Старший науковий співробітник відділу охорони памʼяток, кандидат історичних наук Сергій Маярчак надав консультацію учасникам семінару щодо охорони памʼяток археології та встановлення їх меж територій на місцевості.
Варто зазначити, що спілкування відбувалось в творчій і дружній атмосфері. Учасники навчального процесу отримували відповіді на запитання, які виникали в процесі роботи, а по закінченню онлайн семінару поділились своїми враженнями, побажаннями та творчими планами.