Обласний дистанційний огляд-конкурс народних звичаїв та обрядів «Стелися, барвінку!»

ПОЛОЖЕННЯ

про обласний дистанційний огляд-конкурс народних звичаїв та обрядів

«Стелися, барвінку!»

 

Метою обласного дистанційного огляду-конкурсу народних звичаїв та обрядів «Стелися, барвінку!» (далі – Огляду-конкурсу) є:

 • відродження та збереження звичаїв, традицій та обрядів, що побутують на Хмельниччині;
 • підтримка і пропагування багатонаціональних культурних здобутків рідного краю;
 • збереження мови, культури національних меншин, які мешкають на території Хмельницької області та ознайомлення з етнічною культурою, звичаями і традиціями краю;
 • формування почуття патріотизму;
 • збереження і розвиток культури народу.

 

 1. Загальні положення

1.1 Дане положення визначає основні цілі, порядок та особливості проведення обласного дистанційного огляду-конкурсу народних звичаїв та обрядів «Стелися, барвінку!».

1.2 Засновниками та організаторами Огляду-конкурсу є:

Департамент інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької обласної державної адміністрації;

Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва.

1.3 Організатори формують Організаційний комітет конкурсу (далі – Оргкомітет), який забезпечує рівні умови для усіх учасників Огляду-конкурсу.

Функції Оргкомітету:

 • Підготовка документації для проведення Огляду-конкурсу;
 • Висвітлення підсумків Огляду-конкурсу в засобах масової інформації.
 • Формує Журі конкурсу.
 1. Загальні правила для учасників

2.1 В Огляді-конкурсі беруть участь творчі колективи та окремі виконавці області незалежно від відомчого підпорядкування.

2.2 Учасники Огляду-конкурсу відтворюють фрагмент календарних обрядів літнього циклу, родинних обрядів (хрестини, родини, проводи в армію, сватання, вінкоплетини, випікання короваю, прикрашання гільця та ін.); трудові (закладання нового будинку, входини, свято першої борозни, перший вигін худоби, вивіз пасіки) та багато інших специфічних, для тої чи іншої місцевості, свят, традицій, звичаїв та обрядів.

Виконання обрядових дійств включає – показ обрядової дії, виголошення словесного тексту, виконання обрядових пісень, і можна включати танці. У показі обрядових дійств необхідно правдиво відтворювати дію, побудову і послідовність обрядів, автентичний словесний текст та народну мовну інтонацію, зберігати природність рухів і поведінки учасників, що є властиві справжнім носіям народних традицій. Не допускається штучність і надуманість сценічної постановки, театралізації, використання академізованих форм акторського виконавства і сценічної мови, що не відповідають природності виконання обрядів справжніми носіям. Програма виступу може включати, окрім показу календарних та родинно-побутових обрядів, розповідь казок, бувальщин, небилиць, тощо. Пісні, танці, інструментальні твори мають відповідати обрядам, танці – з дотриманням народної хореографії, без професійної постановки та авторської обробки.

Тривалість програми не повинна перевищувати 15 хвилин.

Сценічна поведінка при відтворенні народного обряду, звичаю повинна відповідати особливостям традиційного народного виконання, не допускати надуманих рухів, жестикуляцій, міміки, зберігаючи стриманість, властиві справжнім носіям фольклору.

Учасники Огляду-конкурсу повинні використовувати відповідний реквізит (предмети домашнього вжитку, давні, або створені за справжніми зразками) та відповідні традиційні народні інструменти, якщо використовується музичний супровід.

Одяг учасників Огляду-конкурсу повинен відповідати місцевому народному одягу (бажано автентичний, давній, а не сучасний чи фабричний).

На розгляд журі подаються зібрані та оформлені належним чином матеріали, що підготовленні як описи та сценарії постановки обрядів і свят, або ж їх фрагментів, притаманних тільки тій місцевості, де проживає колектив, що їх презентуватиме. Приймаються роботи за матеріалами пошукових експедицій та роботи, виконанні на основі проведення самостійних наукових досліджень. Опис повинен складатись зі вступу, історичної довідки про свято чи обряд та колектив, що його презентує, сценарію і трактування змісту дійства, що відбувається. Описи можна доповнити звуковими записами, фото- та відео матеріалами.

Матеріали подаються у друкованому вигляді та на електронних носіях державною мовою, або мовою оригіналу. Надані журі описи не повертаються.

Постановка та показ обрядів іншої місцевості та взятих з публікацій не розглядатимуться.

 1. Умови Огляду-конкурсу

3.1 Огляд-конкурс проводиться дистанційно з 1 червня по 31 липня 2022 року.

3.2 Огляд-конкурс проходить у двох вікових категоріях:

 • дитяча;
 •  доросла

3.3 Для участі у Огляді-конкурсі необхідно з 1 червня до 25 липня 2022 року подати заявку за формою, що додається, та відео виступу чи посилання на інтернет-ресурс за адресою: 29013, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 103, Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва з поміткою «Стелися, барвінку!».

E-mail: khmfolkart@ukr.net

Телефон для довідок: (0382) 65-80-93; +38 097 599 54 55 – Олена СОСНІНА.

3.4 Використання та обробка персональних даних, одержаних з метою виконання вимог цього Положення, здійснюється відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»

 1. Оцінювання та результати
 1. Основні критерії оцінювання:
 • виконання справжніх традиційних зразків народної культури, що

побутує у регіоні;

 

 • відповідність репертуару традиціям і звичаям;
 • сценічна майстерність виконання;
 • артистизм;
 • народний костюм.

4.2 Конкурсні виступи оцінюються членами журі за 10-бальною системою.

4.3 Результати Огляду-конкурсу оголошуються за підсумками перегляду кожної вікової категорії. Підсумки Огляду-конкурсу є остаточними і оскарженню не підлягають.

4.4 Переможці Огляду-конкурсу отримують звання Лауреатів І, ІІ, ІІІ ступенів та Дипломантів (допускається дублювання призових місць та їх пропуск) згідно вікових категорій.

Опублікуйте цю новину у соціальних мережах:

Останні записи

Залиште відгук