Технології розвитку голосу

Складно знайти людину, яка б ніколи в житті не співала. Бажання співати, танцювати, музикувати є одними з найдавніших складників людської культури. Не випадково батьки з раннього дитинства долучають дітей до співу, віддаючи їх в мистецькі школи. Мотивація до співу в дітей пов’язана з бажанням стати «зіркою», а успіхи у співі дають для цього шанс. А починається все з кваліфікованої та відданої праці викладача вокалу, який здатен розвивати співочі здібності учня й виплекати справжнього вокаліста.

Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва, відділ мистецьких навчальних закладів та підвищення кваліфікації систематично здійснює послідовну роботу з підвищення кваліфікації педагогічних працівників області. Так, 23-24 листопада 2021 року відбувся обласний семінар викладачів сольного співу мистецьких шкіл на тему: «Актуальні питання методики викладання сольного співу в мистецькій школі».

Розпочався семінар із широкого обговорення питань реформи мистецької освіти, нових підходів до методики викладання сольного співу, до якого долучилися всі учасники семінару. Викладачі Олена Гнатюк, Ірина Драган, Марина Федорова презентували авторські програми з сольного співу та постановки голосу.

В теоретичному блоці семінару обговорювались питання комплексної професійної компетентності викладача, зміни в положенні про атестацію за участі завідуючої відділом мистецьких навчальних закладів та підвищення кваліфікації Тетяни Совинської; доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Катерина Біницька провела для учасників семінару лекцію-тренінг «Професійне вигорання педагога».

В практичній частині семінару були розкриті етапи роботи над подоланням вокальних та технічних складнощів у репертуарі учня-вокаліста (Наталія Салогуб, Славутська школа мистецтв), презентовано систему асоціативних вправ на розвиток техніки вокального дихання (викладач-методист Наталія Горбова, Нетішинська школа мистецтв). Свій багаторічний досвід роботи з учнями-вокалістами представила Тетяна Килимник, викладач Хмельницької школи мистецтв «Заріччя», на практиці розкриваючи методико-педагогічні принципи роботи в класі академічного вокалу.

Джаз – сучасний напрямок вокального мистецтва. Він вирізняється досить складною технікою виконання. В джазі відсутні чіткі рамки, але є особливі прийоми, які необхідно відшліфовувати. Прийоми роботи з вивчення джазового вокалу розкрила старший викладач Хмельницької школи мистецтв Лідія Євгеньєва. Урок супроводжувала вихованка викладача Софія Доколова, яка проілюструвала на практиці основні етапи формування навичок, необхідних для джазового виконавця.

Цікавими та пізнавальними були зустрічі з викладачами відділу «Спів» Хмельницького фахового музичного коледжу ім. В.І. Заремби: завідуючою відділом Ларисою Гавриленко, викладачами відділу Марією Ясіновською, Віктором Бернацьким, Ігорем Грінькевичем. Слухачі семінару мали можливість ставити запитання викладачам, на які отримували фахові методичні поради.

Не менш цікавим і корисним був майстер-клас, який провела заслужена артистка України, солістка Хмельницької обласної філармонії Фатіма Чергіндзія. Фатіма Олексіївна не лише розповіла про те, як відбувається співацький процес, провела порівняльний аналіз вокальних технік, але й продемонструвала їх за допомогою власного голосу. Корисною була робота над вокалом зі слухачами семінару. Фатіма Олексіївна, завершуючи майстер-клас наголосила, що артистична складова виступу виконавця відіграє ледве не головну роль, тому їй потрібно приділяти багато уваги.

На завершення семінару з побажаннями учасникам плідної роботи з учнями, творчих успіхів, активної співпраці з фахівцями Центру виступила директор Хмельницького ОНМЦКіМ, заслужена артистка України Майя Онищук.

За одностайною оцінкою всіх присутніх семінар надав змогу суттєво поповнити багаж знань та познайомив з цікавим педагогічним досвідом.

Переконані, що музика – це голос особливого духу, який пробуджує надію в людей насамперед у ті часи, коли для надії в житті не залишається місця.

Опублікуйте цю новину у соціальних мережах:

Останні записи

Залиште відгук