#ЦяМитьВМистецтві
10 лютого 1810 року в Одесі відбулося урочисте відкриття першого міського театру, який нині відомий як Одеський національний академічний театр опери та балету. Будівництво театру розпочалося у 1804 році за ініціативою герцога де Рішельє, тодішнього градоначальника Одеси.
Перша будівля театру була спроектована італійським архітектором Франческо Фраполлі з внесенням змін французьким архітектором Тома де Томоном. Вона була білосніжною спорудою, виконаною у стилі класицизму, що нагадувала античний храм, і фасадом була звернена до порту. Глядацька зала вміщувала 800 осіб. У ложах трьох ярусів було встановлено 44 крісла, а позаду них у великому напівкруглому просторі ще 700 глядачів могли насолоджуватися виставами стоячи. Першою виставою стала одноактна опера Фреліха «Нове сімейство».
Ця будівля була першою серед оперних театрів України. На жаль, у 1873 році, через 64 роки після відкриття, міський театр був повністю знищений пожежею. Від нього залишився тільки попіл. Після цього в Одесі понад 10 років не було оперного театру. Нова будівля була зведена на тому ж місці протягом 1884–1887 років за проєктом віденських архітекторів Фердинанда Фельнера та Германа Гельмера у стилі віденського бароко. Над фасадом підноситься скульптура Мельпомени — музи трагедії та покровительки мистецтва. Нижче розташовані скульптурні композиції на сюжети з давньогрецької міфології. Глядацька зала театру має підковоподібну форму, що забезпечує унікальну акустику. Завдяки цьому навіть шепіт зі сцени чітко чути в будь-якому куточку зали.
У 1955 році було виявлено, що будівля театру просідає, а в її опорних конструкціях з’явилися тріщини. Для зміцнення фундаменту застосували унікальну технологію “силікатизації ґрунту”: через спеціально пробурені шурфи у фундамент залили близько 6 мільйонів літрів рідкого скла. Роботи тривали цілодобово, не заважаючи на проведення вистав.
Одеський національний академічний театр опери та балету є не лише архітектурною перлиною, але й важливим культурним центром, який відіграє значну роль у розвитку мистецтва та культури України.