24 лютого відзначаємо 106-ту річницю з дня народження Тетяни Яблонської (1917–2005) — української художниці-живописниці, професорки (1967 р.), академіка Академії мистецтв СРСР (1975 р.), народної художниці СРСР (1982 р.), дійсної членкині (академік) Академії мистецтв України (1997–2005 рр.), лавреатки Державних премій СРСР (1949 р., 1951 р., 1979 р.) та Національної премії України імені Тараса Шевченка (1998 р.), Герой України (2001 р.).
Художниця, яка впродовж усього свого довгого та плідного мистецького життя пройшла значну творчу еволюцію: працювала в традиціях соцреалізму, народно-декоративній та постімпресіоністичній манерах. Мисткиня змінювала стилістику, колірну палітру, образне розуміння, відмовлялася від загальноприйнятого, постійно шукала себе, тому її твори настільки різні за стилем, манерою подачі образів, що здається, наче їх створили щонайменше десяток різних художників.
«Романтичність і мальовничість Кам’янця полонили мене назавжди. Там я закінчила школу, там і минула моя юність. І там визріло моє бажання закарбувати красу навколишнього світу, розповісти про неї людям. Коли з темно-синього неба скочувалася зірка, я швидко, щоб встигнути, поки вона не згасла, промовляла як заклинання: хочу бути хорошим художником», – писала художниця, згадуючи той період, коли сім’я проживала у місті Кам’янці-Подільському.
Загалом, творчість художниці дуже різноманітна, але головне, що характерне для її мистецтва, – зображення людини з усіма її радощами та горем, труднощами та перемогами. Її твори позначені різною «світосилою» – то відкрита кольорова гама, співзвучна красі ярмаркових сценок, розписних іграшок, то ніжна гама близьких тонів. Відкритий, яскравий тональний живопис, стрімкість мазка, продуманість теми…
Протягом усього творчого життя Т. Яблонська брала участь у численних Всеукраїнських, всесоюзних та міжнародних виставках, мала більш ніж 30 персональних виставок у Києві та в багатьох інших містах України, а також у Лондоні, Будапешті. Твори художниці зберігаються в багатьох музейних та приватних колекціях світу.
За роки діяльності своїми творами Т. Яблонській вдалося багато сказати світові про Україну, про красу її природи, про характер українців, їхній оптимізм, любов до життя, до краси, здатність до співчуття.
У 1949 році в селі Летава Чемеровецького району Хмельницької області була написана картина «Хліб», яка мала надзвичайний успіх, якій судилася щаслива доля. Як результат – Т. Яблонська отримала свою першу Державну премію СРСР і не лише всесоюзне визнання, а й бронзову медаль Всесвітньої виставки у Брюсселі (1958 р.).
Серед яскравих полотен, написаних художницею, картини: «Лебеді» (1966 р.), «Юність» (1969), «Життя триває» (1971 р.). Однак, саме завдяки «Хлібу» ім’я Тетяни Яблонської стало відоме на всю країну, а її творчість отримала світове визнання.