«Всьому потрібно вчитися. Мистецтво – не виняток»
Бертольд Брехт
Сьогоднішній світ лише тепер починає відкривати для себе таїну українського наїву. Особливий ностальгійний настрій за чимось близьким і рідним охоплює душу, коли споглядаєш твори наївного малярства. Здавалося б нічого особливого на картині: краєвид, кілька хат, вітряк або церква на пагорбі, пара лебедів на озеречку, типажі простих селян, сцени із щодення, натюрморти. Але саме в цій простоті, лаконічності композиційного та колористичного вирішення криється глибинна суть української душі, ментальності цілої нації, його глибинної світоглядності. Мистецтво народної картини виступає оберегом національної самобутності, показником високих моральних та естетичних прикмет самого народу.
З метою ознайомлення й відродження традицій українського народного малярства, підвищення художньо-виконавського рівня та кваліфікації, формування базових компетентностей викладачів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва у межах їх професійної діяльності 15 березня 2024 року методичним відділом мистецької освіти та підвищення кваліфікації Хмельницького ОНМЦКіМ було проведено творчу лабораторію з народного малярства. Учасниками заходу стали 44 викладачі з 23 мистецьких шкіл області.
Учасників творчої лабораторії привітала та побажала творчих успіхів директор Хмельницького ОНМЦКіМ, заслужена артистка України Майя Онищук.
З лекцією-презентацією «Народне малярство в українському мистецтві» перед викладачами виступила керівник народної аматорської художньої студії «Рукотвори» відділу народної творчості та нематеріальної культурної спадщини, заслужений працівник культури України Таїсія Стан. Складна за обсягом тема була висвітлена глибоко й в той же час цікаво, з яскравими прикладами та поясненнями. Слухачам для подальшої роботи за темою Таїсія Сергіївна рекомендувала до вивчення й перегляду кращі зразки літератури, репродукції картин та розпису.
Майстер-клас «Народна картина: теоретичні та практичні аспекти творення» для учасників творчої лабораторії провела майстер народного мистецтва, член національної спілки майстрів народного мистецтва України, викладач-методист Волочиської дитячої школи мистецтв Оксана Авдикович. Викладачі мали можливість отримати професійну консультацію Оксани Михайлівни під час практичного виконання творчих робіт.
Проведення творчої лабораторії є підготовчим етапом до участі викладачів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва в обласній виставці-конкурсі творчих художніх робіт викладачів мистецьких шкіл з народного малярства «Барви народного малярства».
По завершенню роботи творчої лабораторії викладачі висловили задоволення атмосферою, настроєм, професійним рівнем роботи, що панували під час заходу.