Відбулася презентація етнографічного альбому “НЕТЛІННІ”

У Хмельницькому обласному науково-методичному центрі культури і мистецтва 5 жовтня відбулася презентація етнографічного альбому “НЕТЛІННІ”. Українська державна символіка в народній вишивці та ткацтві». Увага гостей з непідробною зацікавленістю була прикута до захопливої розповіді про роботу над створенням першої подібного роду книги-збірки унікальних фото, над якою працювали професіонали.

Ідейницею заходу та ініціаторкою долучити молодь Гуманітарно-педагогічної академії та Хмельницького національного університету до вивчення культурної спадщини стала заслужена артистка України, директорка Хмельницького ОНМЦКіМ Майя ОНИЩУК. Соколюк Валентин Іванович – заступник голови обласної ради – виступив зі вступним словом і вручив подяки. Серед присутніх були майстри міської народної і художньої студії «Рукотвори» Хмельницького ОНМЦКіМ, працівники обласних комунальних закладів культури, міських музеїв і бібліотек та інші.

Про ідею створення цього видання, його наповнення та творче спрямування розповіла упорядниця Леся Воронюк – письменниця, сценаристка, продюсерка, режисерка, журналістка, громадська діячка, членкиня Національної спілки журналістів України, голова громадської організації «Всесвітній день вишиванки», співзасновниця та ідеологиня свята, кандидатка політичних наук, чернівчанка. Протягом дев’яти місяців, на які припали і важкі холодні дні блекаутів, команда натхненно вишукувала скарби української вишивки в основному у приватних маловідомих колекціях. Також участь в цьому приймала Таїсія Ковбасюк – кураторка проєктів ГО “Всесвітній день вишиванки”, і другий упорядник альбому Володимир Щибря – представник Ради випускників ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, директор Центру фольклору та етнографії Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук. Художньо зобразити унікальну культурну ідентичність вдалось відомому фотографу – Євгену Хоптинському із Хмельницького.

За словами пані Лесі, в альбомі вперше демонструються тканини й вишиті експонати з українською державною символікою та за її мотивами, такі як одяг та інтерʼєрна вишивка. На 360 сторінках можна переглянути фотографії 200 унікальних виробів початку-середини ХХ ст., які подані повністю або частково. Також у книзі вміщені часткові схеми до вишиваних сорочок, що можуть стати у нагоді багатьом вишивальницям. Представлені у виданні речі мають не лише естетичну, але й історичну та соціокультурну цінність, адже більшість із них були створені в радянський період. Незважаючи на переслідування і репресії вишивальниці приховували патріотичні символи у візерунку. Завдяки цьому вдалось зберегти і передати багату культурну спадщину України через традиційне вбрання. Орнаменти містили прадавні символи влади, які з набуттям Україною незалежності стали її офіційними державними символами, і це є яскравим свідченням культурно-політичного спротиву українців у минулому столітті.

Варто зауважити, що наукове опрацювання зібраного матеріалу здійснили фахівці Центру фольклору та етнографії Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Автори пропонують навіть підбір муліне DMC до більшості сорочок.

До альбому увійшли експонати краєзнавчих та етнографічних музеїв Тернопільської та Чернівецької областей, а також предмети з приватних родинних колекцій Львівщини, Рівненщини, Полтавщини.

Автори віддають частину виручених коштів на благодійність. Так вже вдалось зібрати кошти на дрон для 251 батальйону ТрО.

Українська вишиванка – невід’ємна складова культурної дипломатії. Її одягають іноземні президенти та прем’єри, зірки культури, жителі інших країн на знак солідарності з українцями, аби висловити свою підтримку українській стороні в протистоянні з росією. Це наш культурний символ, який уособлює політичну ідентичність, а також приклад того, як культура може бути духовною бронею та наскільки вона впливає на політичні рішення. Це прояв української нескореності та свободи.

Опублікуйте цю новину у соціальних мережах:

Останні записи

Залиште відгук