Залізничний міст-привид у Смотрицькому каньйоні

Залізничний міст-привид у Смотрицькому каньйоні

 

На початку XX ст. російська імперія спільно з Румунією та Австро-Угорщиною започаткували грандіозний за своїми масштабами інфраструктурний проєкт – «Слов’янський шлях», який мав зв’язати порти Адріатичного моря з Петербургом [1]. У рамках проєкту планувалось побудувати залізничну гілку від Кам’янець-Подільського вокзалу до станції Іваня-Пустого (нині село на Тернопіллі), що мала з’єднати Кам’янець зі Львовом.

Далі «Слов’янський шлях» мав переходити в інший, не менш амбітний проєкт – «Індійський шлях». Ось як про це писала газета «Подолія» від 15 грудня 1910 року: «Будівництво цього шляху, який, крім того, перетне біля Старокостянтинова запроектований «Індійський шлях» (про нього так багато нині розмов: Варшава – Дубно – Старокостянтинів – Умань – Джанкой – Керч – Батум – Тегеран), для нашого краю матиме величезне значення. Всі товари, які раніше йшли в Центральну Росію зі Середземного моря через Чорне й Одесу, підуть напряму через Румунію і далі по Росії: Кам’янець – Проскурів – Шепетівка – Новоград-Волинський – Жлобин – Петербург» [2].

Однак, все змінила Перша світова війна (1914-1918 рр.) та більшовицький переворот в росії.

Під час воєнної кампанії роботи із будівництва залізниці ще деякий час продовжувались. У Панівцях встигли звести віадуки і велетенські пілони-опори заввишки понад 20 м, а по лінії на Іване-Пусте виклали навіть частково шпали та рейки.

Із приходом радянської влади проєкт остаточно було призупинено. На думку більшовиків, залізниця могла використовуватись у військових цілях для переміщення військ противників комунізму.

Конструкції ж недобудованого залізничного мосту у Смотрицькому каньйоні так і залишилися пам’яткою історії (рис. 1–5) [3].

З метою охорони та збереження об’єкту цей міст у селі Панівці згідно з наказом управління культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації від 28.02.2013 № 65 внесено до переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини за видом «Архітектура та містобудування».

 

Використана література

  1. Міст-привид – маловідомий туристичний об’єкт на Хмельниччині. День за днем. 2021. https://denzadnem.com.ua/podorozhi/95729
  2. Полюхович Д. Краса, що поєднує береги. Їдемо дивитися історичні мости. 2019. https://texty.org.ua/articles/93266/Krasa_shho_pojednuje_beregy_Jidemo_dyvytysa_istorychni-93266/
  3. Бондаренко А. Панівці. Україна Інконіта. https://ukrainaincognita.com/nasha-spadshchyna/zamky-ta-fortetsi/panivtsi
Опублікуйте цю новину у соціальних мережах:

Останні записи

Залиште відгук